Taze çıkan blog yazılarımı incele :)

   0542 443 41 02   k.dogutas@gmail.com

Beş Çember Kitabı

“Bugün dünkü kendini yenersen, yarın acemileri, ertesi gün ustaları yeneceksin…”

Hayatında 60’tan fazla düello kazanan bir samuray olan ünlü kılıç ustası Miyamoto Musashi, aynı zamanda sanat tarihine geçen eserleri olan çok yönlü bir sanatçı ve düşünürdü. Artık savaşmayacağını düşünerek kullandi[i stratejilerini yazdı. Toprak, Su, Ateş, Rüzgar, Boşluk Kitap isimleriyle isimlendirdiği bölümlerde kılıcın stratejik kullanımlarını teorik ve pratik olarak anlatan bir kitabı anlamak altyapı gerektiriyor. Alt yapım biraz yetersiz olduğunu düşündüren bu kitabın alt metinlerini okumak ve günümüze uyarlanışını görmek çok zor. Stratejik düşünmenin pratik değerini öğrenebileceğim bir kitap olarak düşünsem de satın aldığınızda öyle olmadığını anlayacaksınız. Bu kitap; Miyamoto Musashi’nin savaş sanatı ve liderlik üzerine düşüncelerini içerir.

“Beş Çember Kitabı” dört yüz yıldır kalıcı başarı elde etmek, marka haline gelmek isteyenler için temel kaynaklardan biri olup bu tarz kitaplar dünyaca ünlü birçok okulda ders kitabı olarak okutulmaktadır.

En Sevdiğim Sözler

 1. Elindeki tüm avantajlarını (silahlarını) sonuna kadar kullanmaktan çekinme.
 2. Hangi durumda olursan ol, amacın kazanmak olmalı.
 3. Bir şeyden on bin şey öğrenilir.
 4. Birden fazla şeyde ustalaş ama fazlalık, gereksiz şeyler ile zamanını heba etme.
 5. Bütün beceriler ve yetenekler zamanlama sayesinde vardır.
 6. Başlamak için her şeyden önce stratejiyi yüreğine işlemeli ve yola ciddiyetle bağlanmalısın.
 7. Coşkulu bir ruh da bitkin bir ruh kadar zayıftır. Güçlü ve Sakin kal.
 8. Adalet duygun olsun, iyi ve kötü arasındaki ayrımı bil.
 9. Öfkesizlik; düşmanına onur konuğu gibi davranmaktır. Bu davranış yaşamı terk edip korkuyu saf dışı bırakmak anlamına gelir.
 10. Görünmez şeyler görünmezdir. Görünür şeyleri ne kadar çok görmeyi öğrenirseniz görünmez şeyler de o kadar görünür olur.

Üstüne Düşünülmesi Gerekenler

Başlamadan önce, Musashi’nin dövüş sanatlarını incelemenin 9 temel kuralını listelemek istiyorum, böylece onun nasıl bir adam olduğunu anlayabilirsiniz.

 1. Haksızlık etmeden düşün.
 2. Kendinizi yolda şekillendirin. Becerilerinizi geliştirmeyi ve arttırmayı bırakmayın.
 3. Tüm sanatlara dokunun.
 4. Tüm mesleklerin yollarını bilin.
 5. Her şeyin avantajlarını ve dezavantajlarını bilin.
 6. Her konuda ayırt edici bir göz geliştirin.
 7. Gözün göremediğini anlayın.
 8. Küçük şeylere bile dikkat edin.
 9. Kendinizi pratik olmayana dahil etmeyin.

DÜŞÜNCE YAPISI

Yukarıdaki 9 değer, kişinin geliştirmesi gereken zihniyet için iyi bir temel sağlar.
Musashi’nin tanımladığı gibi, kişinin zihnini ve vücudunu “merkezde” tutmaya çalışması gerekir, bu da odaklanma ve gevşemenin birbiriyle dengede olduğu anlamına gelir. Modern zamanlarda, özellikle Musashi’nin yaşadığı zamandan çok farklı olan ulaşılabilirliğimizle, onun tavsiyesi daha da önemlidir, ancak buna uymak çok daha zordur.

“Her şeyin iyisini ve kötüsünü öğrenin”
Fırsatçı bir zihniyete sahip olmak önemlidir. Bununla ne demek istiyorum? Musashi’nin tanımladığı gibi, olan her şeyin olumlu ve olumsuz tarafları olduğunu akılda tutmak önemlidir. İlk etapta inanılmaz derecede olumsuz görünen herhangi bir şeyle birlikte, çıkarılacak olumlu şeyler de vardır. Yeniden çerçevelemenin devreye girdiği yer burasıdır. Yeniden çerçeveleme, her sorunu bir şeyi iyileştirmek için bir fırsat olarak denemenize ve görmenize yardımcı olur ve bu zihniyetle algılanan sorunları çözmek ve zor kararlar almak çok daha kolay hale gelir. Bu, bir kriz anında veya işteki herhangi bir stresli dönemde iş gününüzü dört gözle beklemenizi çok daha kolaylaştıracaktır.

Tüm sanatları dene

İlk dersi, geniş bir zihne sahip olmanız ve tüm sanatları denemeniz gerektiği görüşünde olduğudur. Musashi çömlekçilikten marangozluğa kadar pek çok farklı sanatı kendisi uyguladı ve öğrendiklerini dövüş sanatına dahil etti.
Dar bir zihne sahip olmaması gerektiğidir. Olaylara aşırı odaklanmayın. Açılışları ve fırsatları gözden kaçırırsınız veya yanlış stratejiyi seçersiniz.

Bazen insanlar, mükemmelleştirilmiş strateji duruma uyduğu sürece işe yarayan tek hileli bir midilli olma eğilimindedir. Warren Buffet’in dediği gibi: “Planı olan bir aptal, planı olmayan bir dahiyi yenebilir.” Ancak bu, yalnızca diğerlerinin daha iyi bir planı olmadığı sürece işe yarar. Her zaman açık fikirli olun ve her şeyi gözlemleyin ve stratejinizi biraz esnek tutun.
Musashi ayrıca “her şeyin bir ritmi olduğunu” öğretir ve bu ritmi gerçekten tanımanız gerekir. Deneyimli insanları iş başında izlediğinizde, bir tür ritim içindedirler ve oradadırlar. Görevlerinizi bu ritimde yerine getirebilmek istiyorsunuz. Üstelik rakibinizin ritmini bilmek, onu yenmenizde size avantaj sağlayacaktır. Ne kadar farklı sanatlar denerseniz, o kadar farklı ritimler deneyimlemiş ve görmüş olacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dijital dünyadaki evim :)

© 2024 · Web Tasarım ❤ THE ADAM

Link

Adres

Selimpaşa, İstanbul, Turkey