Taze çıkan blog yazılarımı incele :)

   0542 443 41 02   k.dogutas@gmail.com

Excel Kısayolları

Her seferinde 1 hücre sola, sağa, yukarı ve aşağı hareket etmek için ok tuşlarını kullanabilirsiniz.

Ancak, biraz daha hızlı hareket etmek için Sayfa Aşağı ve Sayfa Yukarı’yı ​​da kullanabilirsiniz; bu, özellikle çok sayıda veri satırınız varsa kullanışlıdır. Büyük bir veri sayfasında daha da hızlı yukarı veya aşağı hareket etmek için dikey kaydırma çubuğunu kullanın ve sola veya sağa hareket etmek için yatay kaydırma çubuğunu kullanın.

Yine, büyük bir veri kümeniz olduğunda bunlar çok yararlı olabilir. Kullanabileceğiniz bazı yararlı kısayollar da vardır.

Örneğin;

  • CTRL+Home tuşu sizi çalışma sayfasının başına (yani A1 hücresi) geri götürür.
  • CTRL+End sizi çalışma sayfasındaki verilerinizin sonundaki hücreye götürür.
  • CTRL+Aşağı ok sizi bulunduğunuz sütunun sonuna götürürken, CTRL+Yukarı ok sizi o sütunun en üstüne götürür.
  • Çalışma sayfanızda kaç veri satırı olduğunu öğrenmenin hızlı bir yolu, verilerinizdeki ilk hücreye gidip CTRL+Aşağı ok tuşlarına basarak son veri satırını görmektir.

Şimdiye kadar, çalışma sayfamız ve verileri arasında nasıl gezineceğimizi gördük, şimdi verileri nasıl seçtiğimize bakmamız gerekiyor. Bu çok önemlidir, çünkü genellikle verileri taşımak, kopyalamak veya bir formülde seçmek için seçmeniz gerekir.

En basit seçim, genellikle bir fare veya yön ok tuşlarıyla yapılır. Birden fazla hücreyi birlikte seçme işlemini fare veya Shift ile yön ok tuşlarıyla yapabilirsiniz.

Sonraki adım, yalnızca bir sütunun üstündeki harfi veya satırın solundaki sayıyı seçerek yapılan tek bir sütun veya satır seçmektir.

Ardından, fare düğmesine tıklayıp basılı tutarak ve daha fazla sütun boyunca sürükleyerek birden çok sütun ve satır seçmeye devam edebiliriz. Seçme işlemini sürükleyerek yapmakta rahat değilseniz, önce sütunu seçebilir, ardından birden çok sütun seçmek için SHIFT+Ok tuşlarını basılı tutabilirsiniz. Aynısı satırlar için de geçerlidir. Ancak, bitişik olmayan satırlarda veya sütunlarda (yani yan yana olmayan) verileriniz varsa, ilk sütunu seçebilir, ardından CTRL tuşunu kullanarak buradaki C ve F sütunları gibi bağlantısız başka bir sütunu seçebilirsiniz.

Seçmek isteyebileceğiniz en büyük şey, hücrelerin sol üst köşesine tıklayarak yapabileceğiniz çalışma sayfasının tamamıdır.

Ancak bu, tüm boş satırlar ve sütunlar dahil tüm çalışma sayfasını seçer; bu nedenle, yalnızca çalışma sayfanızdaki verileri istiyorsanız, CTRL+A kısayolunu kullanabilirsiniz.

Hücreler, satırlar ve sütunlardaki verileri seçerken bir uyarı; seçili hücrelerle çalışırken görebileceğiniz 3 tür çarpı işareti vardır.

  • A4 hücresinde görüldüğü gibi, bir hücreyi seçtiğinizde gördüğünüz büyük beyaz çarpı işaretidir, bu hücreleri seçmek için zaten kullandığımız Seç çarpı işaretidir.
  • Bir hücrenin alt kenarının üzerine geldiğinizde ve her noktasında oklar olan ince siyah çapraz tip bir sembol gördüğünüzde bu Taşı sembolüdür ve hücre verilerini başka bir konuma taşır.
  • Bir hücrenin sağ alt köşesinin üzerine geldiğinizde görülen küçük, ince siyah çarpı işaretidir; bu Doldurma Kolu veya Kopyalama sembolüdür ve hücre verilerini başka bir konuma doldurur.

Bu yazımızda bir hesap tablosunda nasıl gezineceğimizi öğrendik, şeridi ve menüleri tanıdık ve çalışma sayfasındaki verileri nasıl seçeceğimizi öğrendik.

Aşağıdaki tablo, en yaygın Excel görevlerinden bazıları için klavye kısayollarını listeler.
TaskShortcut
Çalışma kitabını kapatCtrl+W
Çalışma kitabı açCtrl+O
Çalışma kitabı kaydetmeCtrl+S
KopyalaCtrl+C
KesmekCtrl+X
YapıştırmakCtrl+V
Geri almaCtrl+Z
Hücre içeriğini kaldırDelete
Gözü pekCtrl+B
Bağlam menüsünü açShift+F10
Şeridi genişletin veya daraltınCtrl+F1
Çalışma sayfasında bir hücre yukarı gitUp arrow key
Çalışma sayfasında bir hücre aşağı gitDown arrow key
Çalışma sayfasında bir hücre sola gitLeft arrow key
Çalışma sayfasında bir hücre sağa gitRight arrow key
Çalışma sayfasındaki geçerli veri bölgesinin kenarına git (örneğin, sütunun sonu)Ctrl+Arrow key (e.g. Ctrl+Down arrow)
Çalışma sayfasındaki son hücreye gitCtrl+End
Çalışma sayfasının başına gitCtrl+Home
Hücre seçimini çalışma sayfasındaki son kullanılan hücreye genişletin (sağ alt köşe)Ctrl+Shift+End
Pencerenin sol üst köşesindeki hücreye gitme (Scroll Lock Açık olduğunda)Home+Scroll Lock
Çalışma sayfasında bir ekran aşağı gitmePage Down
Çalışma sayfasında bir ekran yukarı gitmePage Up
Çalışma sayfasında bir ekran sağa gitmeAlt+Page Down
Çalışma sayfasında bir ekran sola gitmeAlt+Page Up
Çalışma kitabında bir sonraki sayfaya gitmeCtrl+Page Down
Çalışma kitabında önceki sayfaya gitmeCtrl+Page Up
Etkin hücreyi düzenleyin ve imleci hücre içeriğinin sonuna getirinF2
Şimdiki zamanı girinCtrl+Shift+colon (:)
Geçerli tarihi girinCtrl+semi-colon (;)

Bu yazımızda, birkaç veri uzmanının veri analizi için elektronik tabloları kullanmanın avantajlarını ve sınırlamalarını tartıştığını dinleyeceğiz.

“Veri analizi için bir araç olarak elektronik tabloları kullanmanın yararları ve avantajları nelerdir?” ile başlayalım.

Excel güçlüdür çünkü kullanımı hızlı ve kolaydır, ancak dezavantajı ölçeklenebilir olmamasıdır.   Formüller, pivot, pivot tablolar, çizelgeler kullanarak veri analizi gerçekleştirebilirsiniz.

Aradığınız şeyi bulmak için yalnızca binlerce bilgi satırı almak ve tüm bunları gözden geçirmek için oldukça basit bir yol kullanmak için Index Match.  Belirli bir aralıkta yer alan ve belirttiğiniz ölçüte uyan değerlerin toplamını almak için Sum If kullanabilirsiniz. 

Elektronik tabloları veri analizi için bir araç olarak kullanmanın sakıncaları ve sınırlamaları nelerdir?

Elektronik tabloları kullanmanın dezavantajı, karmaşık formülleriniz, v-look up, if ifadeleri varsa, bazen çalışmayı durdururlar ve onları yeniden oluşturmanız gerekir.

Özet:

Piyasada bulunan birkaç elektronik tablo uygulaması vardır; en sık kullanılan ve tam özellikli elektronik tablo uygulaması Microsoft Excel’dir.

Elektronik tablolar, manuel hesaplama yöntemlerine göre çeşitli avantajlar sağlar ve verileri düzenli ve kolay erişilebilir tutmanıza yardımcı olur.

Bir Veri Analisti olarak, elektronik tabloları veri analizi görevleriniz için bir araç olarak kullanabilirsiniz.

Elektronik tablo uygulamasında çalışma kitabını oluşturan çeşitli öğeler vardır. Şerit, Excel’de verileri görüntülemek, girmek, düzenlemek, işlemek, temizlemek ve analiz etmek için gereken tüm özelliklere ve araçlara erişim sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dijital dünyadaki evim :)

© 2024 · Web Tasarım ❤ THE ADAM

Link

Adres

Selimpaşa, İstanbul, Turkey