Taze çıkan blog yazılarımı incele :)

   0542 443 41 02   k.dogutas@gmail.com

Excel’de Hesaplama

Artık verileri nasıl taşıyacağımızı, kopyalayacağımızı ve dolduracağımızı ve hücreleri ve verileri nasıl biçimlendireceğimizi öğrendiğimize göre, şimdi bazı temel hesaplamalar ve formüllerin temellerine göz atalım. Tipik bir formül birkaç temel bileşenden oluşur.

(=) Eşittir işareti formülü başlatır ve Excel’in bu hücrede bir formül oluşturduğunuzu bilmesini sağlar. Bir sonraki kısım, hesaplamayı yapan fonksiyondur.

Örneğin, TOPLA işlevi, başvurulan hücrelerdeki veya hücre aralıklarındaki değerleri toplar.
Ardından, hesaplamanıza dahil etmek istediğiniz hücre veya hücre aralığı olan başvuru gelir ve bunların parantez içine alınması gerekir.
Ayrıca, ne tür hesaplamaların gerçekleştirileceğini belirleyen operatörleriniz de vardır.
Yaygın aritmetik operatörler şunları içerir: toplama, çıkarma, çarpma ve bölme. Ve bunlar sembollerle temsil edilir. Toplama için artı simgesi, çıkarma için eksi simgesi, çarpma için yıldız işareti ve bölme için eğik çizgi. Başka operatör türleri de vardır. Yani karşılaştırma, metin birleştirme ve referans.

Formüllerinizde, adından da anlaşılacağı gibi, doğrudan bir formüle girebileceğiniz ve değişmeyen sayılar veya değerler olan sabitler de kullanabilirsiniz.
Bu 5 gibi bir tam sayı da olabilir, %10 gibi bir yüzde de olabilir, hatta bir tarih de olabilir.

Bu nedenle, tipik bir formül, B5 hücresindeki değeri alıp 20 ile çarpacak olan =TOPLA(B5*20) olabilir.
Birkaç temel hesaplama ile başlayalım.

Diyelim ki aksesuarların bir yıllık satışlarını toplamak istiyorsunuz. Excel’in bir formül girdiğinizi bilmesini sağlayan bir eşittir işareti yazarak başlarsınız.
Ardından, kullanmak istediğiniz işlevi, bu durumda SUM-TOPLA işlevini yazarsınız.

Ocak, Mart ve Agustos satışlarını bulmak isterseniz, hücre aralığını =TOPLA(E2;E4;E9) içerecek şekilde genişletmeniz gerekir.

Tüm yılın satışlarını toplamak istiyorsanız, formülünüze E2:E13 girersiniz.

=TOPLA(E2:E13)

Ama bunu yapmanın başka bir yolu var ve bu da aralığı seçmek için farenizi kullanmaktır, böylece yine de =toplam yazıp parantez açarsınız, ancak aralığı farenizle (veya SHIFT + ok tuşlarıyla) seçin ve sadece Enter’a basın.
Excel, kapatma parantezini sizin için ekleyecektir.
Bu sütunları toplamak ve bir miktar vergi eklemek için önce Ara Toplamlar ve %20’lik Vergi için bazı başlıklar eklersiniz.
Ardından, formülünüzün Ara Toplamlardaki değeri %20 ile çarpması gerekecektir.
Tüm sütun alt toplamlarını toplamak ve vergileri hesaplamak istiyorsanız, önceki işlemi her sütun için tekrarlayabilirsiniz, ancak kopyalama işlemi ile de her sütün için gerçekleştirebilirsiniz.
Hücrenin sağ alt köşesindeki doldurma tutamacını seçin ve formülü kopyalamak için diğer hücrelere doğru sürükleyin; buna Otomatik Doldurma denir.
Formülün nasıl kopyalandığına dikkat edin, ancak satır referansları, çalışma sayfasındaki hücrelerin konumuna göre değişir.

Ancak, Excel’in elinde başka bir numara daha var.
Buna Otomatik Toplam denir ve Giriş sekmesinde, Düzenleme grubunda bulunur.

Bu, Toplam, Ortalama, Sayı, En Büyük ve En Küçük gibi bazı basit ortak işlevler için harika bir kısayoldur, ancak diğer işlevleri de seçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dijital dünyadaki evim :)

© 2024 · Web Tasarım ❤ THE ADAM

Link

Adres

Selimpaşa, İstanbul, Turkey