Taze çıkan blog yazılarımı incele :)

   0542 443 41 02   k.dogutas@gmail.com

Eski Çin’in Strategem Öyküleri: “Yılanı Korkutmak İçin Çimleri Dövmek”

Yaban kırlarda dizlerinize kadar yükselen çimlerin içinden yürüdüğünüzü düşünün. Ayaklarınızı her yere bastığınızda yakınlarda bir yılan olabileceği endişesi tüm benliğinizi kaplayacaktır. Bu konuda en yaygın pratik, bir sopa ile çimenlere sert bir şekilde vurup olası sürüngenleri korkutup, kaçırmaktır. “Yılanı korkutmak için çimleri dövmek” yılanlardan gelebilecek beklenmedik bir saldırıyı engellemek için etkili bir yöntem olmasının yanı sıra Çin’de eski bir savaş hilesidir.

Bir düşmanla cenk etmeye giderken birçok bilinmeyen ile karşı karşıya olan komutanlar düşmanın zayıf ve güçlü yanlarını öğrenmeye ihtiyaç duyarlar.

Düşman kendisini sakladığında ya da düşmanın planları bilinmiyorsa, onu karşılık vermeye zorlayacak bir hamle yapmak gerekir. Söz konusu hamle düşmanın stratejisini, konumunu ve durumunu tespit etmeye yardımcı olur. Bu, kesinlikle körü körüne bir savaşa girilmesine engel olan bir savaş hilesidir.

Fakat insanlar Çin’de bu tabiri “çimlere vurarak yılanı ürkütme” şeklinde bir başkasına tavsiye verirken kullanıyor. Bu söz kendi pozisyonunu veya niyetini açığa vurma anlamındadır.

Bu tavsiye M.Ö. 627 yılında Qin devleti hükümdarı Mu’ya ulaştığında, o çoktan Zheng devletine bir köstebek kullanarak saldırmaya karar vermişti.

Hükümdar Mu’nun danışmanı Jian Shu şiddetle bu keşif seferine karşı çıktı. Çünkü Zheng devletine olan mesafe çok fazlaydı. Düşmanın Qin ordusunun harekete geçtiğini öğrenmesi çok kolay olurdu. Ve onlar henüz hedeflerine varmadan Zheng devleti hükümdarı saldırıdan haberdar olacaktı.

Jian Shu hükümdarına bu koşullarda düşmanın saldırıyı savuşturacak güçlü bir savunma hazırlamak için yeterli zamanı olacağını söyledi. Üstelik sadece saldırının geri püskürtülmesi en büyük sorun değildi. Esas tehdit Qin ordusunun Zheng birlikleri veya başka bir devlet tarafından pusuya düşürülmesiydi. Hükümdar Mu, Jian Shu’nun tavsiyesini dinlemedi ve keşif seferine çıkılması için emir verdi. Hükümdarın bu tavrı tam da çimlere vurarak yılanı korkutma ve kaçırmayı amaçlıyordu.

Lakin sonuç tam da Jian Shu’nun öngördüğü gibi oldu. Qin saldırısını öğrenen Zheng devlet hükümdarı önce köstebeği ortaya çıkarıp etkisiz hale getirdi. Daha sonra ülkesinin savunmasını güçlendirdi. Alenen ilan edilen saldırı Zheng devletinde büyük bir dirence neden olmuştu. Artık Zheng birlikleri her an herhangi bir yerde konumu belli olan Qin ordusuna saldıraya da geçebilirdi.

Uzun ve asap bozucu bir yolculuğun ardından Qin ordusu Zheng devleti sınırlarına ulaştı. Ancak savunmayı yarabilecek bir yol bulamadı. Bir zaman sonra Qin ordusu geri çekilmeye karar verdi. Ancak geri dönüş yolunda Jin devletine ait birlikler tarafından pusuya düşürüldü ve büyük kayıp verdi.

Çimenlere vurmanın yılanı korkutup korkutmadığı bir muamma! Ama bugün görünüyor ki çoğu insan yılanı korkutmada ihtiyatlı davranıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dijital dünyadaki evim :)

© 2024 · Web Tasarım ❤ THE ADAM

Link

Adres

Selimpaşa, İstanbul, Turkey